close
تبلیغات در اینترنت
کردستان عراق سرزمین فرصت های طلایی

ديده‌بان بازار

کردستان عراق و ایران روابط دیرینه و عمیقی بخصوص پس از قیام کردها علیه صدام در سال 1991 داشته‌اند. گفته می‌شود که در آن ایام و در قبال سکوت غرب نسبت به قتل عام کردها، ایران صدها هزار نفر از آوارگان کرد را پذیرفت و به کردها برای مبارزه علیه رژیم صدام کمک فراوانی کرد که این موضوع را می‌توان در لابلای گفتار مقامات کرد به خوبی مشاهده کرد. کردستان عراق پس از قیام سال 1991 به خودمختاری دست یافت و به دنبال سقوط رژیم صدام به یک منطقه نسبتاً موفق در شمال عراق تبدیل شد. همین موضوع…

banner
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

کردستان عراق و ایران روابط دیرینه و عمیقی بخصوص پس از قیام کردها علیه صدام در سال 1991 داشته‌اند.

گفته می‌شود که در آن ایام و در قبال سکوت غرب نسبت به قتل عام کردها، ایران صدها هزار نفر از آوارگان کرد را پذیرفت و به کردها برای مبارزه علیه رژیم صدام کمک فراوانی کرد که این موضوع را می‌توان در لابلای گفتار مقامات کرد به خوبی مشاهده کرد.

کردستان عراق پس از قیام سال 1991 به خودمختاری دست یافت و به دنبال سقوط رژیم صدام به یک منطقه نسبتاً موفق در شمال عراق تبدیل شد.

همین موضوع باعث شد تا برای آشنایی بیشتر، سفری به منطقه کردستان عراق داشته باشم.

باشماق؛ مرزی که برای توسعه خیز برداشته است 

مرز باشماق یکی از سه نقطه مرزی ایران و کردستان عراق است که مریوان را به عراق متصل می‌کند، این مرز به طور رسمی از سال 1386 آغاز به کار کرد.

محصولات کشاورزی، صنعتی و پتروشیمی و معدنی عمده کالاهایی هستند که از این مرز وارد کردستان عراق می‌شوند.

برای عبور زمینی از ایران به کردستان عراق 3 مرز زمینی بین‌المللی وجود دارد که باشماق یکی از آنهاست(حاج عمران و پرویز خان 2 نقطه مرزی دیگر بین ایران و کردستان عراق هستند.)

مرزبانان عراقی این منطقه بخشی از نیروهای "پیشمرگه" کردستان عراق هستند که با نام "حرس الحدود" زیر نظر حکومت مرکزی قرار دارند و از بودجه آن استفاده می‌کنند.

نیروهای پیشمرگه به ارتش کردستان عراق اطلاق می‌شود که در دوران رژیم صدام شکل گرفت و مبارزات زیادی در این راه داشت. این نیرو پس از سقوط رژیم و روی کار‌ آمدن حکومت مردمی یکی از موارد چالش بین کردستان و حکومت مرکزی بوده است. زیرا حکومت مرکزی این ارتش را به رسمت نشناخته و خواهان ادغام آنها در ارتش مرکزی است اما مقامات کرد از این موضوع سر باز می‌زنند.

روند ساخت و ساز در این منطقه مرزی گسترده اما به کندی پیش می‌رود. با توجه به هتل‌هایی که در اطراف این منطقه مرزی در حال ساخت است و همچنین نوع ساخت و سازها، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده شاهد تغییر و تحولات زیادی در این منطقه باشیم.

تحت تاثیر حضور نیروهای آمریکایی در دوران اشغال و پشتیبانی لجستیکی آمریکا از عراق، سربازان و نیروهای امنیتی این منطقه و به طور عمومی در عراق به سبک سربازان آمریکایی لباس پوشیده‌ و رفتار می‌کنند.

از مرز باشماق تا سلیمانیه حدود 160 کیلومتر فاصله است که در جاده‌های پیچ در پیچ و عموما کوهستانی این منطقه 2 تا 3 ساعت باید در راه باشیم.

در طول مسیر، روستاها و شهرهای کوچکی هستند که اگر چه از برق و آب لوله کشی بهره‌مند هستند، اما هنوز در وضعیت مطلوبی قرار ندارند.

سلیمانیه؛ شهری متفاوت با سایر شهرهای عراق

به سلیمانیه که می‌رسی همه چیز تغییر می‌کند؛ شهر به سرعت در حال گسترش است و در هر گوشه از آن می‌توان روند ساخت و ساز و توسعه را یافت.

هتل‌های فراوان، فروشگاه‌های محصولات اروپایی و آمریکایی و ماشین‌های عمدتاً مدل بالا چهره این شهر را متفاوت از سایر شهرهای عراق کرده است.

سلیمانیه را می‌توان به نوعی پایتخت تجاری و اقتصادی کردستان عراق نامید چراکه بیشتر ساختمان‌های این شهر شامل دانشگاه‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌ها می‌شود و برای یافتن ساختمان‌های حکومتی مانند پارلمان و دفاتر سیاسی باید به اربیل سفر کرد.

در سلیمانیه چند چیز بیش از همه جلب توجه می‌کند که اولین آنها حضور اتومبیل‌های ژاپنی است که تقریباً جاده‌ها و خیابان‌های سلیمانیه را تحت سلطه خود در آورده و جایی برای صنایع خودروسازی دیگر کشورها نگذاشته است.

پس از ژاپن با فاصله بسیار زیاد آمریکا، آلمان و کره جنوبی قرار دارند و این محصولات گویی فقط برای ایجاد تنوع در محصولات فراوان ژاپن آمده‌اند و چرا که جایی برای رقابت ندارند، در پارکینگ‌های بزرگ مرزی و گمرکی نیز فقط محصولات ژاپنی را می‌بینیم.

زمانیکه از خیابانه‌های سلیمانیه عبور می‌کنی نوع بنای ساختمان‌ها توجهت را جلب می‌کند.

در گذشته صنعت ساختمان سازی کردستان عراق در دست شرکت‌های ایرانی بود، به طوریکه ساختمان‌های عظیم و ملی این منطقه همچون شهرداری، دانشگاه ‌و ... ساخت ایران است، اما به تدریج به دلیل برخی مسائل از جمله بد قولی شرکت‌های ایرانی در ساخت و ساز، عدم تحویل به موقع پروژه‌ها و نواقص بوجود آمده در زمان تحویل، بوروکراسی پیچیده، این بازار بکر و عظیم به دست کشورهای دیگر بخصوص ترکیه افتاد و امروز از حدود 1600 شرکت عظیم ساختمانی و سرمایه‌گذاری در کردستان بیش از 800 شرکت ترک هستند. ترک‌ها با فرصت طلبی و با استفاده از فرصت سوزی شرکت‌های ایرانی امروز حرف اول را در سازندگی کردستان عراق می‌زنند.

 

اربیل؛ پایگاه سیاسی کردستان با پیشمرگه‌های فراوان

 

اربیل پایتخت کردستان عراق است. نکته قابل توجه در این شهر تعداد زیاد نیروهای امنیتی است که با ایست بازرسی‌ها فراوان و حضور پر رنگ در سطح شهر، از نظر امنیتی وضعیت مناسبی را ایجاد کرده‌اند.

 

تقریباً در تمام شهر اربیل نیروهای نظامی پیشمرگه و آسایش(پلیس) قابل مشاهده هستند.

 

 

اختصاص بودجه بیشتر به اربیل و نارضایتی در سلیمانیه

 

ساختمان‌‌های حکومتی مانند پارلمان و دفاتر سیاسی در این شهر وجود دارد و شئون سیاسی کردستان عراق از این شهر انجام می‌گیرد.

 

اربیل نیز مانند سلیمانیه شاهد تغییر و تحول است و گفته می‌شود که بودجه بیشتری نسبت به سلیمانیه برای توسعه این منطقه اختصاص یافته است اما با توجه به اینکه سلیمانیه طی سالیان طولانی روند توسعه را دنبال می‌کند، اربیل هنوز به مرحله سلیمانیه نرسیده است.

جلالی: ساختار بوروکراسی با اراده سیاسی برای گسترش روابط منطبق نشده است

مجید جلالی کارشناس عراق در این خصوص می‌گوید: قوانین نامتناسب با وضعیت سیاسی و اداری خاص اقلیم کردستان، بوروکراسی اداری در ایران، ناکار آمدی برخی شرکت‌های ایرانی از مواردی است که مانع حضور پررنگ اقتصادی ایران در این منطقه می‌شود.

به اعتقاد جلالی، هنوز نتوانسته‌ایم اراده سیاسی مثبت خود را با ساختار بوروکراسی سنگین کشور منطبق کنیم.

وی باز شدن راه‌های مختلف برای کردها در ارتباط با کشورهای خارجی از جمله مسیر هوایی و سرعت بالای تصمیمات و اقدامات رقبای ما در اقلیم کردستان عراق را از دیگر مواردی خواند که موجب عقب ماندگی روز افزون ایران در صحنه‌های مختلف اقتصادی و تجاری این منطقه شده است.

حضور کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی در کردستان عراق

کردستان عراق به دلیل بودجه عظیمی که در اختیار دارد، سعی کرده که از بهترین شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران برای توسعه خود بهره برد، به همین دلیل تقریباً در همه موارد شاهد حضور شرکت‌های تخصصی و مطرح جهانی هستیم.

محصولات خانگی، اتومبیل‌ها، صنایع ساختمان سازی و سایر صنایع در این منطقه به طور تخصصی در دست کشورهایی است که در دنیا حرف اول را دارند.

شبکه‌های تلویزیونی کردستان عراق در دست سریال‌های کره‌ای

در بین شبکه‌های ماهواره‌ای، کانال‌های عربی بیشترین اقبال را دارند و از شبکه‌های غربی چندان خبری نیست.

فیلم‌ها و سریال‌های کره‌ای نیز تلویزیون‌های کردستان را در دست گرفته‌اند، گویی سریال‌ها و فیلم‌های کره‌ای برای کل کشورهای آسیایی جذاب هستند. این موضوع را شاید بتوان بدلیل نزدیکی فرهنگی موجود بین کره و کشورهای این منطقه دانست.

چگونه هزینه بودجه فراوان کردستان تورمی در پی ندارد

تلاش کردستان عراق برای تبدیل شدن به دبی جدید

نکته قابل توجه دیگر دیگر در خصوص کردستان عراق نبود تورم در این منطقه نسبتاً مرفه است، علیرغم بودجه فراوانی که برای این منطقه وجود دارد و حقوق نسبتاً خوبی که به مردم داده می‌شود شاهد تورم نیستیم. بودجه کردستان عراق معادل 17 درصد از کل بودجه عراق است که این در سال 2012 بالغ بر 19 میلیارد دلار از مجموع 112 میلیارد دلار می‌شود.

یکی از دلایل مهم این موضوع می‌تواند رویکرد وارداتی باشد که باعث شده تا پولی به جامعه تزریق نشود بلکه پول به خارج از کردستان رفته و محصولات، صنایع و خدمات وارد می‌شود.

یعنی همان روندی که امارت دبی در پیش گرفت و طی 2 دهه چهره‌ای کاملاً متفاوت یافت.

کردستان تلاش دارد تا در مرحله اول چهره یک منطقه پیشرفته و توسعه یافته را داشته باشد و در مرحله دوم از طریق صادرات مجدد به سایر مناطق عراق و حتی ایران، ترکیه و سوریه به حیات اقتصادی خود پس از عصر نفت ادامه دهد.

این نکته را می‌توان در گفته‌های "عبدالله حاجی سعید" مشاور اقتصادی جلال طالبانی رئیس جمهور عراق که از رهبران بزرگ کردستان نیز می‌باشد، یافت که با وجود فعالیت 3 منطقه بزرگ تجاری در مرز با ایران و تبادل 3 میلیارد دلاری بین 2 کشور، از برنامه‌ریزی برای توسعه این مناطق و ایجاد 3 منطقه دیگر مرزی برای تبادل کالا سخن می‌گوید.

سابقاً کارگران خارجی از جمله بنگلادشی و عرب در کردستان عراق مشغول فعالیت بودند که به تدریج با افزایش دستمزدها و اقبال بیشتر ساکنین کرد به این کارها، حضور کارگران خارجی کمرنگ شده است.

اگرچه هنوز هم به خاطر ناامنی‌های موجود در عراق از جمله بغداد و جنوب این کشور، عرب‌های عراقی برای کار به این مناطق سفر می‌کنند.

سخت گیری برای اعراب عراقی در کردستان عراق

در ایست بازرسی‌های فراوان این مناطق که یکی از دلایل اصلی امنیت در این منطقه است، کردهای عراقی سخت گیری زیادی نسبت به اعراب عراقی داشتند که این سخت گیری‌ها برای خارجیان از جمله ایرانی‌ها وجود نداشت که این موضوع نیز قابل توجه بود. 

والدینی که فارسی می‌دانند و فرزندانی که انگلیسی

کردهای کردستان بخصوص نسل گذشته آن به دلیل حضور طولانی در ایران و مراودات گسترده در دوران خود مختاری و فشار رژیم صدام به زبان فارسی آشنایی خوبی دارند، اما فرزندان آنها بیشتر متمایل به یادگیری زبان انگلیسی هستند که این موضوع را می‌توان در وجود دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله آمریکایی در این منطقه و اقبال نوجوانان برای ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها یافت.

چالش‌های حل نشده بین کردستان و حکومت مرکزی

کردستان عراق با گذشت حدود یک دهه از سقوط صدام و 6 سال از ایجاد حکومت مرکزی دموکراتیک، هنوز مشکلات حل نشده‌ای دارند که موضوع پیشمرگه، نفت و مناطق مورد منازعه از جمله کرکوک را شامل می‌شود.

البته "عبدالله حاجی سعید" مشاور طالبانی در این خصوص می‌گوید که با دولت مرکزی در حال گفت‌وگو هستند و امیدوارند این چالش‌ها با گفت‌وگو حل شود، موضوعی که در آینده نزدیک چشم انداز روشنی را نشان نمی‌دهد.

بازگشت از اربیل و مرز حاج عمران

نیاز به فکری اساسی برای مناطق محروم مرزی ایران

پس از اربیل در مسیر بازگشت به ایران، منطقه مرزی حاج عمران یکی دیگر از 3 منطقه مرزی است که باید از آن عبور کنی. این منطقه نزدیک پیرانشهر است که بازارچه مرزی بزرگی داشته و کالاهای زیادی در آن به صورت روزانه مبادله می‌شود، هرچند جوابگوی بیکاری طیف گسترده مردم این منطقه نیست و به نظر می‌رسد باید فکری اساسی برای این منطقه محروم اما با پتانسیل بالا داشت.

کردستان عراق؛ فرصتی برای اشتغالزایی و عبور از تحریم‌ها

حاصل این سفر را می‌توان در چند نکته خلاصه کرد:‌ اول تفاوت‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و امنیتی کردستان عراق با حکومت‌ مرکزی است که آن را به منطقه‌ای متفاوت از عراق تبدیل کرده و دومین آن فرصت‌های موجود در این منطقه برای حضور و سرمایه گذاری شرکت‌ها و تجار ایرانی که با توجه به عزم مقامات سیاسی ایران و کردستان عراق، این امر میسر خواهد بود البته به آن شرط که قوانین دست و پا گیر و بوروکراسی سخت و پیچیده ادارات ایرانی از سر راه برداشته شود.

باید توجه داشت که تسهیل در امر سرمایه گذاری و حضور راحت‌تر شرکت‌های ایرانی در کردستان علاوه بر گسترش روابط اقتصادی طرفین باعث منتفع شدن ایران از این بازار بزرگ شده، اشتغالزایی در کشور را به همراه دارد و همچنین در شرایط کنونی که کشور دست به گریبان انواع تحریم‌ها است، بازار بزرگ مرزی با منطقه‌ای که هیچ محدودیتی در ورود کالاها از نقاط مختلف دنیا ندارد می‌تواند راهی برای عبور از تحریم‌ها باشد.

:: ارسال شده در: شرکاي تجاري مهم ايران , گزارش بازار , مکتوب الکترونیکی , :: مطالب مرتبط: سود کلان اماراتی‌ها از هایپراستارهای ایران , رشد 34 درصدی صادرات برق ایران , اطلاعات اساسي كشور: عمان ,
نویسنده : ديده‌بان بازار
تاریخ : [جمعه 08 دي 1391 ] [ 12:47]
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
مطالب پربازدید